Yabancı Diller Bölümü


Sevgili Öğrenciler,

Ufuk Üniversitesi Yabancı Diller Bölümü 2003-2004 yılından itibaren Fakültelerin zorunlu İngilizce hazırlık dersleri ve bölüm servis derslerini vermektedir. Çağımızda İngilizce dünyayı döndürmektedir. Teknolojinin pek çok araç ve gereci İngilizce bilmeden kullanılamamaktadır. Bu nedenle İngilizce öğrenmek, ya da bir yabancı dil öğrenmek çağımızın en gerekli becerilerinden biri olmuştur. Dil öğrenmenin kendi kültürümüzdeki önemi şu deyişimizde açıkça görülür: “Bir dil bir insan, iki dil iki insan.”

Bölümümüzde İngilizce dersleri, temel İngilizce, orta ve ileri düzeylerde okuma, yazma, anlama ve konuşma becerileriyle sarmal olarak öğrencilerimizin öğrenme becerilerine hitap etmektedir. İngilizce derslerimizi veren öğretim görevlilerimiz, alanlarında başarılı olup, kendileri de İngilizce Öğretmenliği, Dilbilimi, Çeviri İngiliz Dili ve Edebiyatı alanlarında yüksek lisans ve doktora yapmaktadırlar. Öğrencilere yabancı dil öğretiminde öne çıkan metotlar kullanılarak, hazırlanan programlar güncellenerek ve öğrenci ihtiyaçları doğrultusunda da seçilen materyaller de göz önünde bulundurularak çalışmalar yapılmaktadır.

Şüphesiz dil öğrenimi zor ve bitmeyen bir yoldur. Yabancı dili öğrenirken, öğretmenin ve kitabın elbette ki önemi vardır ancak "en iyi öğretmenin yine kendiniz" olduğu kuralını unutmayın. İyi bir öğrenim süreci için amaçlarınızı tespit etmeli ve sizi amaçlarınıza ulaştıracak çalışmaları yapmalısınız.

En az bir yabancı dili iyi bilmeden, geleceğinizin kurulması hemen hemen olanak dışıdır. Bu nedenle, yabancı dilinizi Ufuk Üniversitesinde öğrenip mükemmelleştirerek, alanınızdan mezun olmanız en büyük temennimizdir. Sizlerde var olan hedeflerinizle uyumlu, amaçlarınıza yönelik kaliteli bir eğitime ulaşmak isterseniz, sizleri aramızda görmekten mutluluk duyarız. 

 

       Prof. Dr. Mehmet DEMİREZEN

      Yabancı Diller Bölüm Başkanı