Sıkça Sorulan Sorular


           

            Yurda giriş ne zaman yapabilirim?

Her yıl akademik takvime göre derslerin başlamasından önceki hafta içinde mesai saatleri içinde ve hafta sonunda belirtilen saatlerde yurda giriş yapabilirsiniz.

 

Yurda yerleşirken ya da çıkış yaparken eşya taşımakta yardımcı olunabilir mi?

Yurda giriş ve çıkışlarda öğrenci kendi eşyasının taşınmasından sorumlu olup, size yardımcı olacak personelimiz bulunmamaktadır.

 

Yurda giriş – çıkış saatleri var mıdır?

Öğrencilerimizin yurda giriş saati sabah 07.00 akşam 24.00 olarak belirlenmiştir. Bu saatler dışında giriş – çıkış yapılmamaktadır. Ancak Yurt Müdürlüğüne yazılı olarak başvurmak kaydıyla öğrenciler daha uzun süre için izin alabilirler.

 

Yurda gelirken, yanımda yastık, yastık kılıfı, çarşaf, nevresim, pike, battaniye gibi malzemeleri getirmem gerekiyor mu?

Bu malzemeler tarafımızdan temin edilmekte olup, istendiği takdirde öğrencilerimizin kendi  malzemelerini kullanmasında herhangi bir sakınca yoktur. Öğrenciler getirdikleri kendi malzemelerini kendileri yıkamakla yükümlüdürler.

 

Odada kullanmadığım valiz, koli vb. eşyalarımı nerede tutabilirim?

Kullanmadığınız odanızda yer kaplayan eşyalarınızı üzerinde adınız soyadınız, telefonunuz ve oda numaranızın yazılı olduğu etiket ile birlikte “Valiz Odası”na bırakabilirsiniz. Yurt ile ilişiğiniz kesildiğinde eşyalarınızı teslim almanız zorunludur, teslim alınmayan valiz, koli vb. eşyalardan Yurt Yönetimi sorumlu tutulamaz.

 

Odamda teknik bir sorunla karşılaştığımda ne yapabilirim?

Arıza bildirimiyle ilgili yurt yönetimine müracaat etmeniz mesai saatleri dışında ise Bakım – Onarım Formunu doldurmanız gerekmektedir. Mümkün olan en kısa zamanda bildirmiş olduğunuz teknik arızalar teknik servisimiz tarafından tamir edilir.

 

Oda anahtarımı kaybettim. Ne yapmalıyım?

Oda anahtarını kaybeden öğrenciler durumu yazılı olarak yurt müdürlüğüne bildirerek 15 TL oda anahtar bedeli ile yeni oda anahtarını bir iş günü sonra alabilirler.

 

Odama misafir alabilir miyim?

Yurt odalarında misafirin kalmasına izin verilmemektedir.

 

Odamda evcil hayvan besleyebilir miyim?

          Öğrenci Yurdumuz içerisinde evcil dahi olsa hayvan beslenmesine izin verilmemektedir.                

 

Yurtta çamaşır yıkayabilir miyim? Ütü yapabilir miyim?

Öğrencilerimizin kullanımına 7/24 açık çamaşırhane (çamaşır ve kurutma makineleri) ve ütü odası bulunmaktadır. Çamaşır yıkama ve kurutma ücreti 10 TL olup, ütü kullanımı ücretsizdir. Unutulan eşyaların sorumluluğu öğrencimize aittir.

 

Kampüs içerisinde alışveriş yapabileceğim yerler var mı?

Yurt ve Kampüs içerisinde kantinlere ek olarak Üniversitemiz içerisinde Yiyecek & İçecek hizmeti sunan Kafeterya, Fast Food, Restaurant vb. işletmeler bulunmakla birlikte, Üniversitemize yürüme mesafesinde 2M Migros ve İncek Eczanesi bulunmaktadır.

 

Şehir merkezine ulaşımı nasıl sağlarım?

Üniversitemizin servis araçları ile hafta içi şehir merkezine ulaşım düzenli olarak ilan edilen saatlerde sağlanmaktadır. Servis araçlarımız ücretsizdir.

 

Sağlık sorunum olduğunda ne yapabilirim?

Yurt ve Kampüs içerisinde bulunan Revirimiz mesai saatleri içerisinde (09:00-17:00) sağlık hizmeti sunmaktadır. Mesai saati sonrası hastalar 112 Acil ambulans ile en yakın hastaneye sevk edilmektedirler.

 

Yılsonu yurttan çıkmak için ne yapmalıyım?

Çıkış işlemlerinizi yapmak için Yurt Müdürlüğüne şahsen başvurmanız gerekmektedir.  Yurt memuru tarafından odanız kontrol edilmekte, hasar tespit edilmesi durumunda ilgili tutarlar depozitonuzdan kesilmek üzere çıkış formunuza eklenmektedir. Çıkış formunu imzaladıktan sonra oda anahtarını ve öğrenci kartınızda bulunan yurt bandrolünü yurt memuruna teslim ettikten sonra yurttan ayrılabilirsiniz. Öğrenci çıkış işlemini kendisi yapmakla yükümlüdür.

 

Dönem içerisinde yurttan ayrılırsam ödediğim ücret geri verilir mi?

Kurumdan ayrılması halinde, öğrenci, 15 Eylül tarihine kadar kurumdan ayrılanlardan hizmet sunum taahhütnamesinde belirlenen yıllık barınma hizmeti ücretinin %10'u, 15 Eylül ve sonrasında ayrılanlardan ise barınma hizmeti aldığı aylar ve içinde bulunulan ayın ücretinin tamamı ve kalan aylara ait barınma hizmeti ücretinin %30'u alınır.

 

Yurda girerken ödediğim depozito ücretini ne zaman geri alabilirim?

Depozito ücretinin geri ödenebilmesi için, odanızda hasar olmaması,  ödenmemiş zarar ziyan bedelinin ve öğrenci yurduna borcunuzun olmaması gerekmektedir. Depozito iadeleri bir ay içinde yapılmaktadır.

 

Yurtta günlük konaklama yapabilir miyim?

Öğrenci yurtlarımızda barınma sözleşmemiz yıllık olarak yapılmaktadır.  Günlük konaklamamız yoktur.

 

Yaz aylarında yurtta kalabilir miyim?

Üniversitemize kayıtlı olan yaz okulu öğrencilerimiz ücrete tabii olmak kaydı ile yurtta kalabilirler.

 

Yurt kurallarına uymamanın yaptırımı nedir?

Kurallara uymayan öğrenciler aldıkları uyarma/kınama cezalarına rağmen tutum ve davranışlarını devam ettirmeleri durumunda, öğrenci yurttan çıkarılabilir ve bir daha yurda alınmayabilir.