Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı


Eğitim Fakültesinin bünyesinde olan dört yıllık lisans programı öncelikle eğitim kurumlarında öğrencilerin uyum sorunlarını çözmeyi amaçlayan; öğrenciler, aileleri, öğretmenleri ve akranlar arasındaki ilişkileri düzenleyen, bireylerin farkındalıklarını ve iletişim becerilerini artırmayı hedeflemektedir. Bunun yanında bireylere psikolojik danışma ve rehberlik hizmetleri sunan psikolojik danışmanlar yetiştirilmesi amaçlanmaktadır. Program uyum sorunları ve gelişimsel güçlükleri bulunan bireylerle çalışmak için gerekli olan bilgi ve becerilerin kazandırılmasını ve normal bireylerin psikolojik iyilik hallerinin korunmasını sağlamaya çalışmaktadır.

Bu program ayrıca mezunlara farklı kurumlarda psikolojik danışman ve rehberlik hizmetlerinin geliştirilmesi, örgütlenmesi ve uygulanmasına ilişkin mesleki beceriler de kazandırmaktadır.

Bu programdan mezun olan öğrenciler “Ufuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Lisans Diploması” alırlar. Rehberlik ve psikolojik danışma hizmetine gereksinme duyulan geniş bir alan bulunmaktadır. Mezunlarımız bu alanlarda çalışmaktadırlar. 

Başta Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel okullarda, dershanelerde, Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinde ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın merkez ve taşra teşkilatlarında “rehber öğretmen” olarak çalışmaktadırlar. Ayrıca Kamu ve özel kurumların ruh sağlığı merkezlerinde, insan kaynakları merkezlerinde çalışmaktadırlar. Askeri ve emniyet birimlerinin psikolojik danışma hizmetlerine gereksinim duyulan her alanda istihdam edilmektedir.

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans programımız hakkında ayrıntılı bilgi için lütfen aşağıdaki incelemek istediğiniz programın üzerini TIKLAYINIZ.