PROF. DR. MUHİTTİN ÜLKER


25 Kasım 1905 yılında Kemaliye’de dünyaya gelmiş 17 Şubat 1977 tarihinde Ankara’da vefat etmiştir. İlk ve Orta Öğrenimini Anadolu’da yaptıktan sonra 1923 yılında İstanbul Askeri Tıbbiyesine girmiş ve 1928’de mezun olmuştur.

1935’de Genel Cerrahi ihtisası yapmak üzere Almanya’da Münih ve Hamburg’da çalıştıktan sonra 1937’de yurda dönerek genel cerrahi ihtisasını vermiş, Siirt ve Balıkesir Askeri Hastanelerinde genel cerrah olarak çalıştıktan sonra 1945’de Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi 2. Cerrahi Kliniği Doçenti olmuş, 1948-1951 yıllarında Amerika Birleşik Devletlerinde göğüs cerrahi alanında çalışmıştır.

1955’de Profesör olmuş, 1958’de Tıp Fakültesi 2. Cerrahi Kliniği Kürsü Profesörü olmuştur. Prof. Dr. Muhittin Ülker İngilizce, Almanca ve Fransızca bilmekteydi. Sayısız eser, makale ve araştırması vardır. 1952’den itibaren Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneğinde gönüllü olarak çalışmış, A. Andiçen Kanser Hastanesinin meydana gelmesinde maddi ve manevi büyük hizmeti olmuş ve 1960-1970 yılları arasında bu kurumun başkanlığını yapmış, daha sonra A. Andiçen Kanser Hastanesini Enstitü haline getirmiştir.

Ayrıca; Türkiye Sağır, Dilsiz, ve Körler Derneği Başkanlığı yapmış. 1958 yılında Türk Hidatidoloji Derneğini kurmuştur. 1964 yılında Türkiye Modern Cerrahi Eğitim ve Araştırma Derneği’ni kurmuş, 1972 yılında Türkiye Trafik Kazaları Yardım Vakfı’nı kurmuş, Dernek ve Vakıf Başkanlıklarını üstlenmiştir.

Türkiye Modern Cerrahi Eğitim ve Araştırma Derneği ve Türkiye Trafik kazaları Yardım Vakfı tarafından yapılan Acil Yardım ve Trafik Hastanesinin meydana gelebilmesi için mesai arkadaşları ile birlikte kurduğu geniş bir organizasyon sayesinde küçük yardımlarla büyük bir eser meydana getirmiştir.

Prof. Dr. Muhittin Ülker’in kurmuş ve başkanlığını yapmış olduğu, Türkiye Trafik Kazaları Yardım Vakfı’nın uzun yıllar başkanlığını yürütmüş olan Prof. Dr. Rıdvan Ege öncülüğünde, 1999 yılında UFUK ÜNİVERSİTESİ kurulmuştur.